tr

Döşeme Altı Dokuma Halısı

Döşeme Altı Dokuma Halısı

Güney illerimizden biri olan Antalya, önemli halı üretim merkezlerimizdendir. Antalya’nın köylerinde yaşayan Yörükler, kış aylarında deniz kıyısına göç ederler. Bu süreç içerisinde dokumacılıkla uğraşan Yörükler, karakteristik özelliklere sahip halılar üretmektedir.

Halılarda görülen ana renkler parlak kırmızı ve mavidir. Yer yer beyaz da kullanılmaktadır.
Halı bordürlerinde koyungözü, bıçak ucu ve el motifleri dikkati çeker kullanılan her motifin bir adı, bir anlamı vardır. Başak tohumları bolluk bereket, hayat ağacı motifi ise temizlik, yükseliş, tanrıya ulaşma gibi, inançları temsil eder.

Hayat ağacını süsleyen bitkisel motiflerdir ki bunların başında karanfil yer alır. Bazen de şeytana karşı koyan insan motifi kullanılır.
Bu halıların metrekaresinde 160.000 düğüm bulunmaktadır. Özellikle Yeniköy, Kovanlık, Camili gibi yerleşim birimlerinde bugün dahi her evde bir halı tezgâhı görmek mümkündür.

Bunun nedeni eski tarihlere dayanmaktadır. 12. yüzyıldan sonra Anadolu’ya gelip Antalya ve çevresine yerleşen Teke Yörükleri, yöreye adını verdikleri gibi kültürlerini de yaymışlardır.

Günümüzde Antalya’nın en önemli el sanatlarından olan dokumacılık da Yörüklerin göçebe yaşayışının bir parçasıdır. Bunlardan, göçebe yaşayışını bugün de sürdürenler yılın 2–3 ayını göçte geçirirler.

Antalya’da yalnız göçebeler değil, köylüler de dokumacılıkla uğraşırlar. Döşeme altı halıları, Türkiye’nin en çok tanınan ve yüzyıllar boyu motifleri en az değişime uğrayanıdır. 1,5–2 metre boylarında yapılan bu halıların ana renkleri lacivert, bordo, yeşil, kırmızı ve 7 beyazdır.

Renklendirmede kullanılan kök boyaların elde edilişi nesilden nesile geçmiş, ancak son yıllarda unutulan bazı bitki boyalarının yerini sentetik boyalar almıştır.

Akar Halı Yıkama Fabrikası olarak;  Döşeme Altı halılarınızı özenle yıkıyor ve siz değerli müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Akar Halı Yıkama
Akar Halı Yıkama
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?