tr

Ayvacık Çanakkale Halısı

Ayvacık Çanakkale Halısı

Halılarını dokurken, normal olarak günlük yaşamlarından semboller kullanırlar. Örnek olarak özgürlüklerini ifade ettiği için akrep en popüler desendir. Diğer yandan deve ayağı
taşımacılığı simgeler. Genel olarak Yörükler çok renkli halılar dokurlar.

İlçenin önemli gelir kaynaklarından biri halı dokumacılığıdır. İlçenin özellikle Yörük köylerinde halı ve kilim sanatı, en çarpıcı ve göz alıcı örnekleriyle varlığını sürdürmektedir.
Orta Asya’nın derinliklerinden, Asya’nın en batı ucuna kadar süren Yörüklerin göçleri ve konakladıkları her coğrafya, iklim ile hayatın iyi ya da kötü yönleri, Yörük kadınlarının marifetli parmakları sayesinde, düğüm düğüm halı ve kilim desenlerinde yaşamaya devam etmektedir. Yörük halıları, hikâyelerine göre desen, desenlerine göre de isim alırlar. Turnalı, oklu, kabak çiçeği, elek, altın tabak, hayat ağacı, Türkmen gülü, yeşil budak, baratlı, eski Yörük, eli belinde bu desenlerden en çok bilinenleridir. Ayvacık halı ve kilimleri, desenlerinin orijinalliği sayesinde dünya halıcılığında bir üne sahiptir.

Akar Halı Yıkama Fabrikası olarak;  Ayvacık Çanakkale  Dokuma halılarınızı özenle yıkıyor ve siz değerli müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Akar Halı Yıkama
Akar Halı Yıkama
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?