tr

Yunt Dağı Dokuma Halı

Yunt Dağı Dokuma Halı

Manisa-Merkez’in kuzeyinde yer alan Yunt Dağı bölgesindeki, Türkmen ve Yörük aşiretleri tarafından kurulmuş köylerde, eski yaşamlarına ilişkin birçok özellik ve bu arada
halı dokumacılığı da, hala sürdürülmektedir.

Hayvancılığın önemli bir geçim kaynağı olduğu Yunt Dağı bölgesinde, kendi hayvanlarından elde edilen yapağı ve bitkisel boyalar kullanılarak, gerçekleştirilen halı üretimi yüzyıllardır devam etmektedir.
Atkılarında ve çözgülerinde yün kullanılan Yunt Dağı halılarının başlangıç ve bitiş kenarları gevşek kilim dokusu ile dokunmuştur. Bazılarının üzerinde yer alan muska motiflerinin halıyı dokuyanı veya sahibini nazardan koruduğuna inanılmaktadır.

Genellikle uzunca bırakılan saçaklar saç örgüsü şeklinde örülür. Koyu mavi, koyu kırmızı ve bejin hakim renk
olarak kullanıldığı halılar, desenlerine göre yeşilbaş, deveboynu ve düz biçim gibi adlarla
anılmaktadır.

Sıçandişi ve boncuk motifleri ile süslenmiş ince bantlarla birbirinden ayrılan bordürlerde çınar yaprağı, eli belinde ve rozet motifleri kullanılmıştır. Geometrik hatlardan oluşan
mihrabın içinde sekiz köşeli yıldız, eli belinde, çoban aynası, badem çiçeği gibi motifler yer almakta, ortada ise çengel, anahtar benzeri motifler göze çarpmaktadır.

Akar Halı Yıkama Fabrikası olarak;  Manisa yunt Dağı Dokuması halılarınızı özenle yıkıyor ve siz değerli müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Akar Halı Yıkama
Akar Halı Yıkama
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?